King Edward VI School - Staff

Staff - 2023/2024

Please note that Staff email addresses can now be accessed via the Parent Portal.

Headmaster
Mr B. Carr B.A. FRGS
Second Master
Mr T.M. Walton B.Sc. M.B.A.
Deputy Headmaster - Academic
Mr S. McCrink M.A.
Assistant Head
Head of Sixth Form

Miss R. Biggs B.Sc.
Designated Safeguarding Lead
Assistant Head
Head of Middle School

Mr C. Dunford B.Sc.
Assistant Head
Head of Lower School
Head of German

Mr S. Temple B.A.
Bursar
House Co-ordinator

Mr M.D. Hawley B.Sc.

Teaching Staff

Head of English
Mr N.W. Abbey M.A.
Computer Science
German

Mr R.M. Barfoot B.A.
Digital Strategy Lead
Assistant Head of English
Oxbridge Co-ordinator

Miss A. Barton M.A.
Head of Design Technology
Head of Spender House
Silver DofE Co-ordinator

Mr M.E. Browning M.Sc.
Head of Psychology
Miss M. Buckley LLB. M.Sc. M.B.A
Art
Artist in Residence

Ms E.S. Caplin B.A. M.A.
Design and Technology
STEM Co-ordinator
Professional Tutor
Bronze DofE Co-ordinator

Mr S. Charters B.Eng.
Head of French
Miss A. Coulibaly Maîtrise d’anglais
Psychology
DofE Administrator

Mrs R.M. Cyphus B.A.
Chemistry
Miss A.J. Dalrymple B.Sc
Mathematics
Mr A.R. Darren B.Sc.
Mathematics
Mrs L. Diviney B.Sc.
Mathematics
Mrs A.J. Edwards B.Sc.
KS3 Science Co-ordinator
Physics

Dr. E. Entwistle B.Sc. PhD
Mathematics
Mr S.P. Fairfield B.Sc.
Physical Education
Head of Rugby
Assistant Head of Middle School

Mr L.W. Gardiner B.Sc.
Assistant Director of Sport
Head of Hockey & Cricket
Head of Dyson House

Mr J. Gilchriest B.Sc.
Head of Science
Head of Physics

Mr P. Groom B.Eng.
History
Personal Development Curriculum Co-Ordinator

Mrs A. Gundel B.A.
Head of Spanish
Cookery

Mrs F. E. Harvey B.A.
Biology
Mr R.E. Henderson B.Sc.
Spanish
Mr S.J. Henderson B.A.
Head of Economics
Head of Year (Sixth Form)
Head of Fitzmaurice House

Mr J.W. Hunter B.A.
English
Mrs J.R. Hutton B.A.
Physics
Mathematics
Assistant Head of Lower School

Mr B.L. Lanoe M.Eng.
Head of Religion, Philosophy & Ethics
Mr D.C. Leach B.A.
Geography
EPQ Co-ordinator

Mrs S.K. Levy M.A.
Director of Music
Mrs D.C. Madden B.A.
Mathematics
Economics

Mrs S.E. Mahony B.A.
Classics
Miss G. Miller B.A.
English
Mr P.E. Mills B.A. FEA
Mathematics
Mr S.A. Minnear B.A.
Biology
Mrs J. Mitchell B.Sc.
Biology
Chemistry

Mrs D.P. Myers B.Sc.
Head of Drama & Performance
Assistant Head of Middle School
LAMDA Co-ordinator

Mrs L.J. Nightingale M.A.
Head of Mathematics
Mr R.A. Orme B.Sc.
Head of Geography
Head of Year (Sixth Form)

Mr A.D. Pengilley B.A.
Head of History
Mr O.R. Reynolds M.A.
Assistant Director of Music
Geography
Religion, Philosophy and Ethics

Mr R. Sampson-Marr B.Mus.
Head of Chemistry
Miss C. Savage B.Sc.
Head of Biology
Mr A.H. Syed M.Biol. M.Ed.
Head of Classics
Mr N.P. Treble M.A.
Head of Mandarin
Ms J-H Wang B.A.
Head of Art
Teaching & Learning & CPD Co-ordinator

Ms A. Westmore M.A.
Director of Sport
Mr T. J. Wilson B.Sc.
Head of Computer Science
Sustainability Co-ordinator

Ms J.J. Winder B.Sc.
Assistant Head of Mathematics
DofE Manager

Mrs A.K. Wood B.Sc.


Support Staff

Music Administrator
Mrs E. Adams B.Mus PG Dip
Librarian
Mrs K. Bandanwal B.A. M.A.
Estates Manager
Mr P. A. Bindley
Laboratory Technician, Biology
Miss S. Brassington B.Sc.
Assistant Archivist
Mr N.E. Browning M.Sc. AKC
Gap Tutor
Mr R. Campbell
Art Technician
Mrs B.O. Carr
Attendance
Mrs C. Carter
Network Manager
Mr A. A. Clarke
ICT Support
Mr R. Clarke
German Language Assistant
Mr J. Cottriall B.A.
French Language Assistant
Mrs N. Crompton
Gap Tutor
Mr W. Dobbin
Spanish Language Assistant
Mrs J. Edmondson
SEND Learning Support Assistant
Mrs H. L. Edwards B.A.
Office Administrator
Mrs L. Edwards B.A.
Student Services
Mrs L. Firch
SENCo
Mrs S. Freer M.A.
School Counsellor
Mr S. Goodrem B.Sc. PCP CIS BACP
Midday Supervisor
Mrs T. Harper
Senior Laboratory Technician
Mrs K. A. Hayward B.A.
Gap Tutor
Mr T. Houlahan
Midday Supervisor
Mrs S. Hull
Development Officer
Mrs D.S. Hunter B.Sc. 
Assistant Laboratory Technician
Miss Z. Kilbride
SLT Administrator
Mrs Y. Knipe
Mandarin Language Assistant
Reprographics Assistant

Mrs C. Koberl  B.A.
Laboratory Technician, Chemistry
Mrs G.M. Lippett B.Sc.
Office Manager
Mrs C.A. Long  B.Sc.
Groundsman
Mr S. Nobes
Design & Technology Technician
Mr A. Page
School Office Administrator
Miss M.B. Palmer
Design Technology Technician
Mr R. Parry
Cover Supervisor
Mrs M.M. Pearson M.A.
Maintenance Technician
DofE Quartermaster

Mr P.V. Pearson
Archivist
Mr R.B. Pearson B.Sc.
Examinations, Assessment & Attendance Manager
Head of Warneford House

Mr R.J. Randall
Careers Co-ordinator
Mrs F.J. Roberts B.A.
Headmaster's Personal Assistant
Mrs R.B. Saltmarsh
Caretaker
Mr J.V. Thrupp
Resident Caretaker
Mr D.L. Troughton B.A.
Sixth Form Administrator and Supervisor
Mrs S. Vale
Midday Supervisor
Miss M. von Lange
DofE Administrator
Mrs L.C. Wall B.Sc.
Finance Officer
Mrs J. Wright
Caretaker
Ms A.M. Zalewska


Visiting Music Teachers

Piano
Mrs L. Arnold M.A. PGDip LRAM LRSM
15 Mar 2023
Orchestral Percussion
Mrs S. Chatt B.Mus Hons M.A.
Organ
Mr S. Dodsworth B.Ed., A.R.C.O.
Piano, Organ
Director of Music, Holy Trinity Church

Mr D. Keilitz M.A.
Flute
Miss L. Martin BMus Hons Qts. 
Flute, Clarinet, Saxophone
Mrs H. McCarthy B.A.
Piano, Voice
Director of Chapel Choir

Miss R. Mills M.A.
Guitar
Mrs A. Newton M.Mus. (RCM)
Violin, Viola
Mrs B. O'Reilly B.Mus, M. Music
PGDip (Perf)
Violin, Viola
Mrs C. Powell-Brett M.A.
Electric Guitar, Bass Guitar
Mr S. Prydderch B.A. Dip. (Mus.)
Brass
Mrs H. Pugh B.Mus.
Clarinet, Saxophone
Mrs S. Riad B.A.
Jazz Piano, Jazz Saxophone
Mr J.R. Riley B.A.
Voice
Mr M. Smallwood B.A.
Cornet, Euphonium, Trumpet
Mr T. Stoneman MMus Hons
Oboe, Bassoon
Ms F. Troon BMus (Hons) PG Dip 
Trombone, Tuba
Mr J. Turner BMus Hons PG Dip
Cello, Double Bass
Ms C. Wimpenny ABSM GBSM


Games Coaches

Fencing
Mr C. Bateman
Fencing
Mr J. Buxton M.Sc.
Rowing
Mrs H. Crone
Netball
Mrs N. Dargan
Basketball
Mr M. Garvey M.A. (Ed)
Hockey
Mr M. Northcott
Hockey
Mrs S. Smith
Netball
Mrs A. Waterworth